כמה קלוריות אתם צריכים? מאזן קלורי חיובי ושלילי – הסבר מפורט

מאזן קלורי חיובי ושלילי – הסבר מפורט

המאזן קלורי שלנו זה האלמנט הכי חשוב בדיאטה שלנו.

הוא יקבע אם אנחנו נרד במשקל, נעלה במשקל או נישאר במשקל המקורי שלנו.

אז מה זה בעצם מאזן קלורי ?
מאזן קלורי הוא היחס בין האנרגיה שהגוף שלנו משתמש בה במהלך היום , לבין האנרגיה שאנחנו מכניסים ממקורות חיצוניים (אוכל,שתייה).

מאזן קלורי שלילי:
מאזן קלורי שלילי הכוונה היא לכך שהגוף נמצא בגירעון של אנרגיה ,זאת אומרת שהוא השתמש ביותר אנרגיה ממה שהוא הכניס במהלך היום. בגלל המחסור באנרגיה חיצונית הגוף נאלץ להשתמש במאגרים שלו לשעת מצוקה (רקמות שומן ורקמות שריר) וכתוצאה מכך נרד במשקל.

מאזן קלורי חיובי:
מאזן קלורי חיובי הכוונה היא לכך שהגוף נמצא בעודף של אנרגיה ,זאת אומרת שהוא השתמש בפחות אנרגיה ממה שהוא הכניס במהלך היום. כתוצאה מכך הגוף ישתמש באנרגיה זאת ליצור מאגרים חדשים לעת מצוקה ויאגור אותם בצורת שומן או שריר (ככל שנתאמן בצורה אפקטיבית יותר הגוף יעדיף ליצור מאגרים בשריר ויראה טוב יותר).

מאזן קלורי ניטרלי:
הגוף נמצא במצב מאוזן בכך שאנחנו מכניסים אנרגיה (מזון ושתיה לגוף) בדיוק מושלם לאנרגיה בה אנחנו משתמשים, כתוצאה מכך הגוף ישאר על אותו משקל.

האם לכולנו מאזן קלורי דומה?
לכל בן אדם גנטיקה שונה, גוף שונה וההוצאת אנרגיה היומית שלו שונה בהתאם לנתונים שלו. זאת אומרת , גבר עם אחוז שומן נמוך ומסת שריר גבוהה יהיה במאזן נייטרלי גבוה יותר מגבר נמוך עם אחוז שומן גבוה. כי כל אלמנט משפיע.

לפניכם נתונים פיזים שמעלים את צריכת הקלוריות:
ככל שהמסת שריר שלך גדולה יותר- צריכת הקלוריות שלך תעלה.

ככל שהאחוז שומן שלך נמוך יותר – צריכת הקלוריות שלך תעלה.

ככל שאתם יותר גבוהים – צריכת הקלוריות שלך תעלה.

ככל שהפעילות שלך תיהיה מוגברת יותר במהלך היום ובתוכנית אימונים שלך במהלך השבוע – צריכת הקלוריות שלך תעלה.

אז איך נדע מה המאזן הקלורי הנייטרלי שלנו?
אני ממליץ תמיד לפנות לאיש מקצוע מיומן שכבר יודע לחשב זאת בקלות ובמקצועיות מבלי לפגוע בבריאות שלכם.

אך אם תרצו לנסות בכוחות עצמכם זאת הדרך הכי נכונה עבורכם:

באינטרנט יש המון מחשבוני BMR)BMR= מאזן קלורי נייטרלי במנוחה ללא פעילות) שיתנו לכם חישוב לא מדויק ,אך בסיסי ומפה זה ניסוי וטעיה. לאחר שחישבתם את הBMR שלכם תצטרכו להוסיף את הפעילות היומית שלכם.

לדוגמא: אימון כוח,אירובי,עבודה פיזית. עכשיו שיש לכם את המאזן הקלורי הנטרלי שלכם(כולל הפעילות) תוכלו להוסיף קלוריות (במטרה לעלות במשקל)או להוריד קלוריות (במטרה לרדת במשקל) בהדרגה לפי המטרה.

איך נחשב ונדע כמה קלוריות יש במזון שאנחנו אוכלים?
חפשו בגוגל מחשבון קלוריות או בהמלצתי תורידי לסמארטפון את האפליקציה "MY FITNESS PAL" שם תוכלו לחשב ולראות כמה קלוריות נמצאים בכל מאכל או משקה שתכניסו לפה שלכם.

האם המאזן הקלורי שלי זה הדבר היחידי שישפיע על מבנה הגוף שלי?
ממש לא !

המאזן הקלורי שלכם אומנם יקבע אם תרדו או תעלו במשקל אך לא יקבע את הנראות של הגוף שלכם ולא יספיק בשביל להביא אתכם אל גוף החלומות שלכם.

אז מה עוד חשוב בבניית התפריט שלכם?
בבניית התפריט שלכם יש חשיבות מאוד גדולה ליחס של אבות המזון (שומן,חלבון,פחמימה) עליהם הורחב במאמר על אבות המזון.

מקווה שהבנתם ולמדתם את העיקר על המאזן קלורי וחשיבותו תמיד אמליץ ללכת לאיש מקצוע מלומד ועם ניסיון רב בתחום שיתעסק בבריאות ובגוף שלכם תוך כדי מעקב ושינויים בתפריט,כי כשהגוך משתנה התפריט צריך להשתנות בהתאם.

אם יש לכם עוד שאלות בנושא כתבו לי בתגובות, בהצלחה!