Ale gdy wystąpi niewydolność nerek, operacja może okazać się konieczna

Ale gdy wystąpi niewydolność nerek, operacja może okazać się konieczna

Meryl Davids Landau 27 stycznia 2021

Kołatanie serca w okresie menopauzy może powodować stres i może sygnalizować poważny problem zdrowotny

Szybsze bicie serca, trzepotanie i pomijanie uderzeń serca mogą być powszechne przed przejściem menopauzy i w jego trakcie.

Autor: Becky Upham22 grudnia 2020 r.

Przejście menopauzy to czas poważnych chorób serca

Oświadczenie naukowe American Heart Association opisuje problemy sercowo-naczyniowe spowodowane wahaniami hormonów i wyjaśnia, dlaczego wczesne działanie jest kluczowe.

Autor: Meryl Davids Landau1 grudnia 2020 r.

Mnogie ciężkie objawy menopauzy związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca

Doświadczanie ekstremalnych uderzeń gorąca i innych objawów jest nie tylko niewygodne, ale także znakiem ostrzegawczym.

By Kaitlin Sullivan Październik 13, 2020

Wiadomości o menopauzie i śnie: NAMS 2020 rozwiązuje 5 kluczowych problemów

Potencjalne sposoby leczenia menopauzalnych problemów ze snem to główny temat tegorocznej konferencji North American Menopause Society.

Autor: Beth Levine 30 września 2020 r.

Wiadomości dotyczące leczenia gorącym błyskiem: cztery dania na wynos z NAMS 2020

Coroczne spotkanie North American Menopause Society podkreśla obiecujące aktualizacje dotyczące niehormonalnego i hormonalnego leczenia objawów naczynioruchowych.

Autor: Beth Levine28 września 2020 r."

Chociaż nie ma konkretnych zaleceń żywieniowych dla osób z toczniem układowym, badania wykazały, że niektóre pokarmy i witaminy mogą być korzystne, podczas gdy inne mogą być szkodliwe. Podobnie jak w przypadku większości chorób przewlekłych, jeśli masz toczeń, najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia jest zdrowa, zbilansowana dieta.

Donna Jackson Nakazawa, badaczka, pisarka i autorka The Autoimmune Epidemic, mówi "pacjenci z toczniem radzą sobie lepiej, jeśli stosują „diet anty-autoimmunologiczny”, co oznacza spożywanie pełnowartościowej żywności, a nie przetworzonej. Oznacza to jagnięcinę, kurczaka lub indyka; ryby o niskiej zawartości rtęci; jaja bez hormonów; organiczne warzywa i świeże owoce; całe ziarna ze źródeł bezglutenowych; orzechy i nasiona; oraz oleje z oliwek, sezamu i siemienia lnianego. Oznacza to również unikanie wysoko przetworzonej żywności, w tym konserwowanych produktów chlebowych, płatków zbożowych i przekąsek, konserw mięsnych i innych produktów spożywczych, które często są pełne chemikaliów, konserwantów i dodatków. "

Jeśli masz tocznia, mogłeś zauważyć, że niektóre pokarmy prowadzą do zaostrzeń tocznia. Płomień tocznia to okres, w którym objawy tocznia stają się bardziej aktywne. Kathleen LaPlant z Cape Cod w stanie Massachusetts zdiagnozowano kilka lat temu toczeń układowy. "Nauczyłem się być ostrożnym z pokarmami , które wydają się wywoływać symptomy tocznia. Największym bodźcem dla mnie były smażone potrawy. musiałem je wyeliminować z mojej diety," mówi LaPlant. Trudno jest przewidzieć, które pokarmy mogą wywołać płomień tocznia, ale możesz zacząć od zwrócenia szczególnej uwagi na swoją dietę. Jeśli określony rodzaj żywności wielokrotnie powoduje problemy, spróbuj usunąć go z diety i zobacz, czy to robi różnicę.

Jakich pokarmów powinieneś unikać, jeśli masz toczeń?

Pewne rodzaje pokarmów mogą wywołać u niektórych ludzi płomienie tocznia. Obejmują one:

Żywność wysokobiałkowa. Chociaż białko jest ważną częścią każdej diety, zbyt duża ilość białka może stanowić problem, zwłaszcza jeśli masz chorobę nerek związaną z toczniem. Badania wykazały, że dieta zbyt bogata w białko może przyczynić się do uszkodzenia nerek. Zapytaj swojego lekarza, ile białka powinieneś włączyć do swojej diety. Produkty sojowe. Produkty sojowe są bogate w rodzaj estrogenu zwany fitoestrogenem, a estrogen jest znany jako czynnik ryzyka tocznia. W badaniach na zwierzętach naukowcy zauważyli, że dieta bogata w soję wydawała się pogarszać objawy tocznia. Chociaż nie ma ostatecznych dowodów na to, że produkty sojowe powodują objawy tocznia, powinieneś być ostrożny przy włączaniu dużych ilości soi do swojej diety. Kiełki lucerny. Istnieją dowody na to, że substancja zawarta w kiełkach lucerny może wywołać zaostrzenie tocznia. Oprócz kiełków niektóre herbaty ziołowe zawierają lucernę, więc uważnie czytaj etykiety. Kofeina. Kawa i herbata mogą zmniejszyć ilość żelaza wchłanianego przez organizm o połowę. Żelazo jest ważne w zapobieganiu anemii — częstym powikłaniu tocznia.

Pokarmy, które należy dodać do diety tocznia

Te pokarmy mogą być pomocne dla osób żyjących z toczniem:

Pokarmy bogate w żelazo. Jedzenie zielonych warzyw liściastych, ryb i chudego mięsa, takich jak wątroba, może pomóc zrównoważyć ryzyko anemii. Wiele płatków śniadaniowych jest również wzbogacanych żelazem. Ryba. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w rybach, takich jak łosoś, makrela, sardynki i śledź, zawierają naturalne substancje przeciwzapalne i mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny związany z toczniem układowym. Twoja dieta tocznia powinna zawierać dużo ryb. Przeciwutleniacze. Wiele owoców i warzyw jest bogatych w przeciwutleniacze, które są naturalnymi uzdrowicielami. Szczególnie dobrym źródłem są jagody, morele i słodkie ziemniaki. Witaminy. Witamina E, cynk, witamina A i witaminy z grupy B są korzystne w diecie tocznia. Witamina C może zwiększać zdolność wchłaniania żelaza i jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Witamina D jest szczególnie ważna dla osób z toczniem, ponieważ pacjenci z toczniem muszą unikać słońca, co może skutkować niższym wchłanianiem witaminy D. Wiadomo, że wapń i witamina D pomagają zmniejszyć ryzyko osteoporozy, która jest powszechna u osób z toczniem . Twój lekarz może również zalecić przyjmowanie suplementów wapnia i witaminy D w celu ochrony kości. Aktualne badania w szczególności badają, czy witamina D może nawet pomóc złagodzić objawy tocznia.

Toczeń i kontrola wagi

Utrzymanie mojej wagi pod kontrolą było bitwą. Próbowałem diet. Wiem, że bycie nadwagą zwiększa wspólny nacisk i nacisk na moje serce, z których oba mogą być dotknięte toczniem," mówi LaPlant. Niektóre leki, które ludzie przyjmują na toczeń, mogą utrudniać utrzymanie prawidłowej wagi. Prednizon, jeden z najczęstszych leków stosowanych w leczeniu zaostrzeń tocznia, może zwiększyć apetyt i prowadzić do znacznego przyrostu masy ciała. Regularne ćwiczenia o niewielkim wysiłku mogą pomóc zrównoważyć przyrost masy ciała, a także ogólnie poprawić stan zdrowia.

Chociaż nie ma twardych i szybkich zasad, jeśli chodzi o projektowanie diety toczniowej dla siebie, spróbuj uwzględnić szeroką gamę produktów spożywczych zawierających przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość żelaza i witamin, zwłaszcza witaminy C i D. Używaj kawy i herbaty z umiarem. Unikaj wysoko przetworzonej i konserwowanej żywności i śledź żywność, która wydaje się wywoływać objawy tocznia.

Jeśli masz problemy z kontrolowaniem diety, poproś lekarza o skierowanie do dietetyka. Posiadanie planu diety może pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawić ogólne samopoczucie.

Zapisz się do naszego biuletynu o reumatoidalnym zapaleniu stawów!

Najnowsze w toczniu

12 rzeczy, które ludzie z toczniem powinni wiedzieć o szczepionce COVID-19

Kiedy szczepionka będzie dostępna dla osób z toczniem, wskazówki dotyczące opóźniania przyjmowania leków przed szczepieniem i nie tylko.

By Sari Harrar 30 kwietnia 2021

Nowe dane ujawniają różnice w częstości występowania tocznia, szczególnie w przypadku kobiet BIPOC

Badania wskazują również, że toczeń powinien być klasyfikowany jako choroba rzadka, co ma wpływ na lepsze wysiłki badawcze.

Carmen Chai 26 stycznia 2021

Jak rozpoznać wysypkę toczniową i inne objawy skórne choroby?

Ta choroba autoimmunologiczna może wpływać na twoją skórę, paznokcie i włosy. Oto, na co zwracać uwagę i jak to leczyć.

Autor: Becky Upham24 lipca 2020 r.

Mówienie tocznia: słownik terminów używanych do opisywania objawów, powikłań, testów, leczenia i nie tylko

Przewodnik po warunkach, które musisz znać, aby zrozumieć, jak najlepiej radzić sobie z toczniem i warunkami, które mogą się z nim wiązać.

Autor: Becky Upham Czerwiec 26, 2020

Co musisz wiedzieć o COVID-19, jeśli masz toczeń

11 często zadawanych pytań na temat tego, dlaczego toczeń zwiększa ryzyko infekcji i poważniejszych powikłań COVID-19, co należy teraz wiedzieć o hydroksychlorochinie, czy to jest. . .

Autor: Sari Harrar 23 czerwca 2020 r.

Badanie pokazuje zmiany w pogodzie, środowisku mogą rzeczywiście wpływać na objawy tocznia

Według nowych badań czynniki takie jak temperatura, stężenie ozonu i wiatr były związane z większą liczbą zaostrzeń objawów specyficznych dla narządów. . . .

Autor: Katherine Lee11 listopada 2019 r.

5 rzeczy, których o chorobie autoimmunologicznej nauczyła nas walka Seleny Gomez z toczniem

Piosenkarz wypowiedział się na temat psychicznych i fizycznych skutków ubocznych tego stanu.

Autor: Moira Lawler29 kwietnia 2019

Wczesne badania sugerują, że lek na raka może pomóc ludziom z toczniem

Terapia komórkami CAR T skutecznie pomaga pacjentom z niektórymi rodzajami raka. Ostatnie badania przeprowadzone na modelach myszy wykazały, że może to pomóc. . .

Autor Becky Upham 20 marca 2019 r.

Porady Kellie Martin dla pacjentów z toczniem i ich rodzin

Do 15 listopada 2017 r.

10 wskazówek, jak poprawić życie z toczniem

Pamiętanie o przestrzeganiu tych codziennych taktyk samoopieki może pomóc lepiej radzić sobie z objawami tocznia i zapobiegać zaostrzeniom.

Autor: Chris Iliades, MDMaj 19, 2015"

Toczeń układowy jest chorobą, która może atakować wiele części ciała i prowadzić do powikłań, które czasami wymagają diagnozy i leczenia operacyjnego.

Chirurgia nie jest podstawowym sposobem leczenia tocznia, ale w niektórych przypadkach powikłania tocznia mogą wymagać operacji” – mówi dr Doruk Erkan, lekarz i naukowiec w Centrum Kobiet i Chorób Reumatycznych im. Barbary Volcker w Szpitalu Chirurgii Specjalnej w Nowym Jorku. Miasto York. „Drobne zabiegi chirurgiczne, takie jak pobranie biopsji skóry, nerki lub węzła chłonnego, mogą być potrzebne do diagnozowania tocznia. Niektóre z głównych operacji chirurgicznych, które można wykonać u pacjentów z toczniem, to przeszczep nerki, splenektomia i wymiana stawu," ona mówi.

Toczeń i operacja: przeszczep nerki

Chociaż wiele osób z toczniem ma pewne zajęcie nerek, większość reaguje na leczenie, a bardzo niewielu przechodzi do punktu niewydolności nerek. Ale gdy wystąpi niewydolność nerek, operacja może stać się konieczna.

Jednostki filtrujące nerek, zwane kłębuszkami, pracują nad usuwaniem odpadów z krwi. Ale w najcięższej postaci choroby nerek ponad 90 procent kłębuszków może ulec uszkodzeniu. Kiedy nerki zawodzą, jedynymi opcjami leczenia są dializy lub przeszczep nerki. Badania pokazują, że mężczyźni i Afroamerykanie są bardziej narażeni niż inni pacjenci z powodu ciężkiego zajęcia nerek z toczniem.

Dobra wiadomość: Ogólnie rzecz biorąc, przeszczepy nerki są bardzo skuteczne u osób z toczniem. Leki stosowane do zapobiegania odrzuceniu przez organizm nowej nerki są często tymi samymi lekami, które są stosowane w leczeniu tocznia. Ryzyko odrzucenia przeszczepionej nerki u osób z toczniem zwykle nie jest gorsze niż u innych osób, które otrzymują przeszczep nerki. Ryzyko, że toczeń wpłynie na nową nerkę, jest również niskie.

Toczeń i operacja: splenektomia

Ponad trzy czwarte osób z toczniem układowym wytwarza przeciwciała przeciwko płytkom krwi, komórkom krwi niezbędnym do zatrzymania krwawienia. Od 8 do 20 procent tych osób odczuje spadek liczby płytek krwi, stan zwany małopłytkowością. Jeśli liczba płytek krwi jest zbyt niska, może wystąpić nadmierne krwawienie.

W niektórych przypadkach [trombocytopenii], które nie reagują na leki, usunięcie śledziony może być konieczne, aby rozwiązać problem," mówi dr Erkan.

Twoja śledziona to narząd, który znajduje się tuż pod żebrami po lewej stronie ciała. Uważa się, że śledziona może być źródłem przeciwciał przeciwpłytkowych występujących u pacjentów z toczniem i może odgrywać rolę w niszczeniu płytek krwi pokrytych tymi przeciwciałami. Wykazano, że chirurgiczne usunięcie śledziony (splenektomia) odwraca trombocytopenię u osób z toczniem.

W przeglądzie opublikowanym w Annals of Surgery na temat splenektomii wykonywanych u pacjentów z toczniem z małopłytkowością, 88 procent odpowiedziało natychmiast, a 64 procent utrzymywało tę odpowiedź przez ponad sześć lat. Autorzy stwierdzili, że splenektomia była bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia małopłytkowości tocznia, którego nie można było skutecznie leczyć w inny sposób.

Toczeń i operacja: wymiana stawu biodrowego

Poważnym powikłaniem tocznia układowego jest jałowa martwica biodra. Może to być spowodowane harmoniqhealth.com chorobą tocznia, ale także lekami steroidowymi stosowanymi w leczeniu tocznia. Leczenie może wymagać operacji wymiany stawu biodrowego," mówi Ignacio Sanz, MD, reumatolog z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku i przewodniczący komitetu badawczego Fundacji Lupus w Ameryce.

Jałowa martwica biodra (zwana również AVN lub martwicą kości biodrowej) jest spowodowana utratą dopływu krwi do kości biodrowej. Ten zmniejszony dopływ krwi powoduje obumieranie komórek kostnych i osłabienie struktury kości. To jest niezwykłe, ale bardzo poważne powikłanie tocznia. Objawy zajęcia biodra to ból i ograniczenie ruchu. Czynniki ryzyka rozwoju jałowej martwicy u pacjentów z toczniem mogą obejmować leczenie steroidami, a czasami obecność przeciwciała toczniowego zwanego przeciwciałem antyfosfolipidowym, które zwiększa krzepliwość krwi. Jednak dokładna rola przeciwciał antyfosfolipidowych w rozwoju AVN nie jest jeszcze znana.

Osoby z toczniem są zwykle młodsze niż inne osoby, które wymagają operacji wymiany stawu biodrowego, a często także osoby, które potrzebują obustronnej wymiany stawu biodrowego. Operacja zwykle przebiega pomyślnie i skutkuje zmniejszeniem bólu i zwiększeniem funkcji. Inne procedury chirurgiczne w przypadku martwicy jałowej u pacjentów z toczniem mogą obejmować przeszczepy kostne w celu stymulowania wzrostu nowych komórek kostnych oraz usunięcie niektórych komórek szpiku kostnego w celu pobudzenia przepływu krwi.

Chociaż te zabiegi chirurgiczne mogą być niezbędną częścią leczenia niektórych pacjentów z toczniem, ważne jest, aby pamiętać, że każda operacja jest stresująca, a stres może często powodować objawy tocznia. Należy dokładnie rozważyć wady i zalety każdej procedury, którą może zalecić lekarz. I pamiętaj, że operacja powikłań tocznia ogólnie przebiega dobrze i jest tak samo skuteczna u osób z toczniem, jak u osób bez choroby.

Zapisz się do naszego biuletynu o reumatoidalnym zapaleniu stawów!

Najnowsze w toczniu

12 rzeczy, które ludzie z toczniem powinni wiedzieć o szczepionce COVID-19

Kiedy szczepionka będzie dostępna dla osób z toczniem, wskazówki dotyczące opóźniania przyjmowania leków przed szczepieniem i nie tylko.

By Sari Harrar 30 kwietnia 2021

Nowe dane ujawniają różnice w częstości występowania tocznia, szczególnie w przypadku kobiet BIPOC

Badania wskazują również, że toczeń powinien być klasyfikowany jako choroba rzadka, co ma wpływ na lepsze wysiłki badawcze.

Carmen Chai 26 stycznia 2021

Jak rozpoznać wysypkę toczniową i inne objawy skórne choroby?

Ta choroba autoimmunologiczna może wpływać na twoją skórę, paznokcie i włosy. Oto, na co zwracać uwagę i jak to leczyć.

Autor: Becky Upham24 lipca 2020 r.

Mówienie tocznia: słownik terminów używanych do opisywania objawów, powikłań, testów, leczenia i nie tylko

Przewodnik po warunkach, które musisz znać, aby zrozumieć, jak najlepiej radzić sobie z toczniem i warunkami, które mogą się z nim wiązać.

Autor: Becky Upham Czerwiec 26, 2020

Co musisz wiedzieć o COVID-19, jeśli masz toczeń

11 często zadawanych pytań na temat tego, dlaczego toczeń zwiększa ryzyko infekcji i poważniejszych powikłań COVID-19, co należy teraz wiedzieć o hydroksychlorochinie, czy to jest. . .